Pracownia Ikon Veraikon

38 – 607 Cisna 4

Kontak email:

[email protected]

www:

ikony.bieszczady.net.pl
fot.Tadeusz Poźniak

Wspomnienie św. Józefa 19 marca

Święty Józef w ikonie z naszej Pracowni w czterech przedstawieniach:

  • Zaręczyny Marii i Józefa
  • Boże Narodzenie
  • Ucieczka do Egiptu
  • Ofiarowanie w świątyni

Ikony te zaprojektowane i wykonane zostały w Veraikonie na zamówienie Klienta, który zawiózł je do Irkucka w darze do Katedry Polskiej.
Zamówienie było ekscytujące, bo gdzie Krym, gdzie Rzym, gdzie Cisna, a gdzie Irkuck?
Nasz Klient poza tym pragnął aby te 8 tysięcy kilometrów łączyły Podkarpacie z daleką Syberią, żeby w nich pokazać naszą polską tradycję, ale i dać akcent związku naszego z Syberią i prawie egzotycznym w dzisiejszych czasach Irkuckiem.


Pierwsza część zamówienia nie była trudna. Matka Boska Częstochowska z Wielkich Oczu była „w sam raz”, ale reszta stanowiła wyzwanie.
I przyszedł nam z pomocą św. Józef. Otóż Irkuck jest siedzibą diecezji syberyjskiej która to obejmuje obszar trzydzieści razy większy od Polski, a która jest pod wezwaniem św. Józefa. Ikony zaprojektowane zostały trochę w kolorystyce miejscowych totemów szamańskich, gdzie błękit, róż, czerwień i fiolet ubogacają zieloność oraz zimową biel ziem Syberii. Ale kolory te to tylko tło kanonicznych przedstawień ikonowych, gdzie św. Józef troszczy się i opiekuje swoją rodziną. Są to cztery sceny z życia Rodziny Świętej. Bardzo ważne i bardzo piękne.

Poniżej link do relacji Telewizji Rzeszów: https://rzeszow.tvp.pl/30910430/sceny-z-zycia-sw-jozefa-z-cisnej-do-polskiej-parafii-w-irkucku