Pracownia Ikon Veraikon

38 – 607 Cisna 4

Kontak email:

[email protected]

www:

ikony.bieszczady.net.pl

Zachęcamy do odwiedzenia stałej wystawy naszych prac.

Najnowszym obszarem działalności pracowni jest zorganizowanie kolekcji ikon stale udostępnianej dla odwiedzających nas gości. Oferujemy Państwu możliwość obejrzenia stałej ekspozycji ikon, która przybliży zainteresowanym temat malarstwa ikonowego oraz zobrazuje jego różnorodność. W naszej kolekcji ikony klasyczne (Ruś, Bizancjum), malarstwo ikonowe współczesne (m.in. wg prac Jerzego Nowosielskiego), przedstawienia ikonowe wzorowane na sztuce sakralnej z terenu Etiopii, ikona autorska Praowni. Zasadniczą część naszej wystawy stanowi jednak ikona karpacka – ikona lokalna, powstała na pograniczu kultury Wschodu i Zachodu, łącząca sztukę bizantyjską z tradycją łacińską.

Przestrzeń pod wystawę wydzielona została w części zabytkowego, połemkowskiego budynku mieszkalnego. Częścią ekspozycji jest zaaranżowane stanowisko pracy twórcy ikon, gdzie przyjrzeć mogą się Państwo etapom powstania ikony, czy zapoznać się z materiałami tradycyjnie wykorzystywanymi w ikonopisarstwie.

O tajnikach pisania ikon, historii, symbolice każdego z obrazów opowiedzą Państwu osoby związane z pracownią na co dzień.

Ekspozycja stanowi część Pracowni Ikon Veraikon Jadwigi Denisiuk i usytuowana jest pod adresem Cisna 4.

Serdecznie zapraszamy.