Pracownia Ikon Veraikon

38 – 607 Cisna 4

Kontak email:

[email protected]

www:

ikony.bieszczady.net.pl

Aktualności

Kategoria aktualności

Category Archive Pracownia z Historią

Matka Boża Piekarska

Matka Boża Piekarska

Historię tego wizerunku napisało samo życie. Pierwotnie bowiem pod tym imieniem funkcjonowała zupełnie inna ikona, która aktualnie znana jest jako Matka Boża Opolska z Katedry Świętego Krzyża w Opolu. Obraz był jednak wywożony z Piekar Śląskich do Opola z obawy przed licznym zagrożeniami – choćby ze strony Turków. Z bocznej nawy przeniesiono do ołtarza głównego inny wizerunek, który również został otoczony czcią wiernych. Przed nim to modlił się sam Sobieski zmierzający z odsieczą pod Wiedeń. Jak ustalono podczas prac konserwatorskich Karol Zisper, który miał podjąć się renowacji obrazu u schyłku XVII w. zdecydował się na namalowanie zupełnie nowego obrazu. Właśnie nad tym dziełem pochyliliśmy się w Pracowni w ostatnim czasie. Badania kolejnych warstw potwierdziły, że nie ma pod nim innego wizerunku. Ten zaś, który był pierwotnie „kopią” Matki Bożej Opolskiej/Piekarskiej znajduje się w kaplicy bocznej obok zakrystii. Poniższy wizerunek jest otoczony ciągłym kultem, został koronowany już 1925 roku – choć od tego zdarzenia korony zostały dwukrotnie skradzione. Ostatnia rekoronacja miała miejsce 15 września 1985 z rąk biskupa Herberta Bednorza. Piekarskiej Pani została zawierzona cała diecezja katowicka, jest patronką Ślązaków, górników i hutników.

fot.Tadeusz Poźniak

Wspomnienie św. Józefa 19 marca

Święty Józef w ikonie z naszej Pracowni w czterech przedstawieniach:

  • Zaręczyny Marii i Józefa
  • Boże Narodzenie
  • Ucieczka do Egiptu
  • Ofiarowanie w świątyni

Ikony te zaprojektowane i wykonane zostały w Veraikonie na zamówienie Klienta, który zawiózł je do Irkucka w darze do Katedry Polskiej.
Zamówienie było ekscytujące, bo gdzie Krym, gdzie Rzym, gdzie Cisna, a gdzie Irkuck?
Nasz Klient poza tym pragnął aby te 8 tysięcy kilometrów łączyły Podkarpacie z daleką Syberią, żeby w nich pokazać naszą polską tradycję, ale i dać akcent związku naszego z Syberią i prawie egzotycznym w dzisiejszych czasach Irkuckiem.


Pierwsza część zamówienia nie była trudna. Matka Boska Częstochowska z Wielkich Oczu była „w sam raz”, ale reszta stanowiła wyzwanie.
I przyszedł nam z pomocą św. Józef. Otóż Irkuck jest siedzibą diecezji syberyjskiej która to obejmuje obszar trzydzieści razy większy od Polski, a która jest pod wezwaniem św. Józefa. Ikony zaprojektowane zostały trochę w kolorystyce miejscowych totemów szamańskich, gdzie błękit, róż, czerwień i fiolet ubogacają zieloność oraz zimową biel ziem Syberii. Ale kolory te to tylko tło kanonicznych przedstawień ikonowych, gdzie św. Józef troszczy się i opiekuje swoją rodziną. Są to cztery sceny z życia Rodziny Świętej. Bardzo ważne i bardzo piękne.

Poniżej link do relacji Telewizji Rzeszów: https://rzeszow.tvp.pl/30910430/sceny-z-zycia-sw-jozefa-z-cisnej-do-polskiej-parafii-w-irkucku